
Кросівки з карбоновою пластиною - це взуття, яке останнім часом часто вибирають елітні спортсмени по всьому світу, але зі зростанням популярності його застосування серед бігунів-аматорів стали ставити питання про те, чи є вони провісниками травм.
До недавна не було опубліковано жодного дослідження, що вивчає взаємозв'язок між використанням карбонових кросівок та травмами, оскільки цей тип взуття на даний момент є найновішим явищем, і з'ясовувати це не на користь галузі. Проте, спортивні вчені мають деяку інформацію щодо того, як, чому і де може статися травма.
За словами Ханни Райс - доцента біомеханіки Норвезької школи спортивних наук, дослідження травматичності бігунів дуже складні, оскільки в них беруть участь сотні бігунів протягом тривалого часу, і вони дорого коштують.
«Не було знайдено жодних кросівок, які б зменшували травматизм бігунів, бо всі бігають по-різному. Це має бути надто індивідуальне взуття, для створення якого потрібно так багато коштів», — пояснює Райс.

З'являється все більше неофіційних свідчень того, що карбонове взуття викликає у бігунів-аматорів проблеми та травми, які не виникають під час використання традиційних типів кросівок.
«Дехто відзначив суттєві мінуси бігу в карбонових кросівках, особливо коли вони добиралися до поворотів, де вони відчували себе досить нестійко, що має сенс, тому що вони бігли з високим підбором. Учасники боялися вивиху кісточки. Деякі з них зазначили, що не купуватимуть карбонові кросівки, тому що почуваються в них надто невпевнено», — каже Еберт-Лозьє.

Біомеханічні адаптації
«Я думаю, що найважливіше, це той момент, коли ми дивимося на бігунів-аматорів, і відзначаємо, що біг у карбонових кросівках значно змінює їхню власну біомеханіку. При бігу в карбонових кросівках активуються різні групи м'язів і сам біг, його техніка зазнає впливу різних сил і законів, до яких тіло бігуна-аматора не звикло», — каже Ліам Уолтон, спортивний вчений та менеджер з валідації в INCUS Performance.
«Цей синдром вказує на те, що Ви використовуєте м'язи зовсім іншим - кардинальним способом, ніж раніше», - додає Райс.

Еберт-Лозьє пояснює, що популярність мінімалістського взуття, яке прославилося після випуску книги «Народжені бігати», призвело до того, що багато бігунів отримали травми кісточок, литок і ахіллів, тому що їхні ноги не звикли бігати без опорних конструкцій, що підтримують. Але з поступовою інтеграцією застосування цього взуття – стопи бігунів можуть стати сильнішими, оскільки кістки поступово і правильно адаптуються.
«Перевага кросівок Nike (Nike Zoom Vaporfly 4% Flyknit) у тому, що вони за своєю структурою ближчі до традиційного взуття. Суть у тому, що якщо Ви хочете бігати у цих кросівках, то варто розумно та поступово інтегрувати їх у свою тренувальну програму», — зазначає Еберт-Лозьє.
«Якщо Ваше тіло звикло бігати певним чином і у певному взутті, то тканини організму, при переході на карбонові кросівки, будуть не пристосовані до такого (швидшого/високого) навантаження».
«Взуття впливає на розподіл навантаження», - пояснює Хеберт-Лозье.
«При використанні традиційного взуття, як правило, спостерігається висока частота травм колін, стегон або нижньої частини спини, які мають проксимальніший характер. При використанні мінімалістичного взуття, частота травм, як правило, вище в районах близьких до ступнів, кісточок, литок і гомілок. Якщо міркувати про розподіл травм, який можна побачити при застосуванні карбонових кросівок, картина буде більш порівнянна із застосуванням традиційного взуття через більш високі підбори та додаткову амортизацію. Тому, ймовірно, вищою буде частота травм коліна, стегна та спини. Також є ризик отримання розтягувань через нестабільність», — додає вона.
«Проте ударопоглинаючі властивості піни в карбоновому взутті, що зменшує силу впливу на певні частини тіла, також може знизити ризик травм», – говорить Уолтон.
«Це дві сторони однієї медалі. Чим менше використовується кісточка і менше згинається кісточка - тим менше шансів отримати травму, але в довгостроковій перспективі, якщо Ви не використовуєте ці м'язи, підвищується ризик отримання травми від її недостатнього використання?» - заявляє Волтон.
«Якщо подивитися на спеціальну літературу, то одна з ключових речей, яка там відзначається – це те, що біг у карбоновому взутті знижує навантаження на кісточку, литкові м'язи, ахілове сухожилля і, можливо, на стопу. І Я була б стурбована тим, що насправді Ви, за частого використання карбонового взуття, можете просто відмовитися від використання цих найважливіших структур організму», — каже вона.

Поглянувши на стартову лінію будь-якого марафону, можна побачити зростаючу популярність карбонового взуття. Ще є психологічні чинники, які вступають у гру під час використання карбонових кросівок. Бігуни вірять, що це взуття зробить їх швидше, а купівля карбонової пари кросівок мотивує їх на встановлення нових персональних рекордів – вони можуть збільшити швидкість, інтенсивність та тривалість бігу – що, у свою чергу, збільшує ризик травм.
«Незвична фізична діяльність є одним із найбільших ризиків бігових травм. Занадто багато, надто рано. Якщо Ви купуєте карбонові кросівки для підготовки до марафону, Ви часто бігаєте в них і, отже, збільшуєте ймовірність отримання травми. Але бігуни часто жертвують результатами заради травм», - каже Райс.
«Я розмовляв з тренерами та спортсменами, у яких були болі в попереку, травми підошовного фасциту, проблеми з ахілловим сухожиллям через часте використання, на їхню думку, карбонових кросівок. Але цей психологічний елемент, коли Ви на старті гонки вишикуєтеся в чергу і перед цим не одягнете карбонове взуття, а всі інші буду в ньому, то в такому разі Ви думатимете про те, що перебуваєте в невигідному становищі», — каже він.
«Золота середина» - використовувати карбонове взуття для швидкісної роботи і темпових тренувань і змішувати його застосування зі звичайним взуттям, з метою гармонійної адаптованості, - говорить Еберт-Лозье.
«Якщо Ви хочете пробігти 5 кілометрів менш ніж за 20 хвилин, або навіть менше 25 хвилин, встановіть це як свою мету. Як тільки ви досягли цієї мети, подумайте про додаткові переваги. Праця над фізичною підготовкою, технікою, силою. І як тільки все це буде досягнуто, купуйте карбонове взуття. Тренування, силові вправи, харчування, спосіб життя – це ваші 96 відсотків, тож спочатку зосередьтеся на них, а потім на взутті – це Ваші додаткові чотири відсотки переваги».
Электронный хронометраж, Платформа регистрации, timing events
Facebook
RSS