
Сезон – 2022 у легкій атлетиці – неймовірно інтенсивний та насичений: протягом календарного року пройшли і чемпіонати світу (у залах та на відкритому повітрі), і вся шістка марафонів-мейджорів, і чемпіонат Європи, та Ігри Співдружності.
Представляємо вам десятку найважливіших подій, героїв та рекордів – 2022 у світі «Королеви спорту».
Арман Дюплантіс: рекорд за рекордом
Свій 23-й день народження 10 листопада 2022 року шведський стрибун з жердиною відзначав, фактично гарантувавши собі звання найкращого легкоатлета у світі цього сезону (формальне визнання та вручення нагороди від World Athletics відбулося у грудні).
Вже до початку осені Дюплантіс зібрав усі можливі титули — на даний момент він є олімпійським чемпіоном, чемпіоном світу у приміщенні та на відкритому повітрі, чемпіоном Європи у залах та на стадіоні, а також переможцем загального заліку «Діамантової ліги».
Лише золото Токіо 2020 та перше місце на континентальному чемпіонаті у приміщенні 2021 року не відносяться до блискучого 2022 року у виконанні Мондо.
Дюплантіс тричі за рік переписував книгу рекордів у стрибках із жердиною, причому двічі — у фіналах найпрестижніших змагань. Політ над планкою на висоті 6 метрів 20 сантиметрів приніс шведському легкоатлету золото чемпіонату світу у залах у Белграді, а найкращий результат в історії — 6.21 — дозволив Мондо вперше в кар'єрі стати найсильнішим на чемпіонаті світу на відкритому повітрі.
Сідні Маклафлін-Леврон: мало стартів - багато досягнень
Олімпійська чемпіонка зі США за весь сезон брала участь у змаганнях лише п'ять разів. Проте вона була визнана спортсменкою року за версією World Athletics.
Справа в тому, що три забіги з п'яти фіналів у виконанні Маклафлін-Леврон вийшли історичними. На чемпіонаті США 25 червня спортсменка встановила світовий рекорд на коронній дистанції 400 м із бар'єрами - 51.41 секунди. Це досягнення протрималося трохи менше місяця. На чемпіонаті світу в Орегоні 22 липня Маклафлін-Леврон стала першою спортсменкою в історії, якій вдалося пробігти 400 м із бар'єрами швидше за 51 секунду!
Новий рекорд світу тепер – 50.68. Через два дні Сідні у фіналі допомогла збірній США здобути перемогу в естафеті 4 по 400 м і таким чином подарувати семиразовій олімпійській чемпіонці Еллісон Фелікс (вона брала участь у попередньому забігу), яка завершувала кар'єру, прощальну золоту медаль чемпіонатів світу.
Еліуд Кіпчоге: новий світовий рекорд у марафоні
Великий кенієць і в 37 років залишається найшвидшим у світі на класичній дистанції 42 км 195 метрів.
У сезоні 2022-го дворазовий олімпійський чемпіон виграв два марафони-мейджори — Токіо 6 березня з найкращим результатом в історії на території Японії (2 години 2 хвилини 40 секунд) та 25 вересня — у Берліні з новим світовим рекордом — 2 години 1 хвилина 9 секунд.
Кіпчоге скинув 30 секунд зі свого попереднього досягнення, також встановленого у столиці Німеччини чотирма роками раніше.
На цьому зупинятись король марафонів не має наміру. У планах на 2023 рік у Кіпчоге новий виклик — мейджор у Бостоні (раніше в Массачусетсі Еліуд не стартував жодного разу), а згодом (у разі успіху) і ще одна не покорена вершина — Нью-Йорк.
Еванс Чебет: унікальне досягнення, якого немає у Кіпчоге
Сезон-2022 став найяскравішим у кар'єрі досвідченого кенійця Еванса Чебета.
Він також, як і його великий співвітчизник Кіпчоге, зумів фінішувати першим на двох мейджорах. Чебет не встановлював рекордів, але зумів повторити досягнення ще одного кенійського марафонця - Джеффрі Мутаї, здобувши перемоги в Бостоні та Нью-Йорку в рамках одного сезону.
Обидві траси в США – не для швидких результатів – вони неймовірно складні, з довгими підйомами та спусками, поворотами, мостами та зустрічним чи бічним вітром.
Чи вдасться Кіпчоге повторити переможний дубль Чебета вже наступного сезону — одна з найголовніших інтриг нового марафонського року.
Марафон: найшвидші дебюти в історії
Протягом сезону-2022 найкращий час в історії на дебютному марафоні у жінок оновлювався тричі. І щоразу досягнення підкорялося спортсменкам з Ефіопії.
Навесні в Гамбурзі Ялемзерф Йехуалав встановила орієнтир для всіх початківців марафонську кар'єру — 2 години 17 хвилин 23 секунди, восени цей результат посунула з першого рядка Алмаз Айяна. Олімпійська чемпіонка - 2016 на дистанції 10 000 м пробігла марафон в Амстердамі на три секунди швидше за співвітчизницю. Однак цей рекорд не був остаточним.
Світова рекордсменка на півмарафоні Летесенбет Гідей хоч і не зуміла фінішувати першою у Валенсії 4 грудня, проте стала першою спортсменкою в історії, яка пробігла 42 км 195 м у дебюті швидше за 2:17 — її результат — 2:16.49.
У чоловіків на тій же трасі в Іспанії блискуче виступив 23-річний кенієць Келвін Кіптум. Його рекорд для дебютантів - 2 години 1 хвилина 53 секунди - четвертий час в історії в принципі (швидше двічі біг Кіпчоге та один раз Кененіса Бекеле).
Спортивна ходьба: сенсаційний золотий дубль спортсменки з Перу
На момент старту сезону єдиним значущим досягненням в активі Кімберлі Гарсії Леон було друге місце у заході двадцятикілометрової дистанції на панамериканському чемпіонаті 2019 року.
Рік спортсменка розпочала з бронзи на аналогічній дистанції на командному чемпіонаті світу у Маскаті (Оман). Однак по-справжньому зірка Гарсії зійшла до Орегону.
На чемпіонаті світу Кімберлі зуміла зробити переможний дубль на дистанціях 20 та 35 км (з рекордом змагань – 2:39:16).
Фантастичне досягнення з урахуванням того, що збірна Перу раніше не мала жодної медалі чемпіонатів світу!
Спринт: Ямайка домінує у жінок
Видатний сезон провела Шеллі-Енн Фрейзер-Прайс. «Кишенькова ракета», якій 27 грудня 2022 року виповниться 36 років, рекордні 11 разів бігла на змаганнях стометрівку швидше за 11 секунд (7 разів у фіналах, 6 з яких стали переможними).
Головні титули Фрейзер-Прайс 2022-го на найкоротшій дистанції у змаганнях на відкритому повітрі — перемоги на чемпіонаті світу (з рекордом змагань — 10.67) та у загальному заліку «Діамантової ліги».
Якраз на етапі цієї серії в Монако ямайська спортсменка показала найкращий для себе час у сезоні — 10.62 секунди (на дві соті повільніше за особистий рекорд).
Також успішний сезон провела співвітчизниця Фрейзер-Прайс – Шеріка Джексон. На чемпіонаті світу вона з другим часом в історії (21.45) здобула перемогу на дистанції 200 м і була першою в загальному заліку цієї дисципліни в рамках «Діамантової ліги».
Метання диска: статую олімпійського чемпіона трощить словенський талант

Крістіан Чех у сезоні-2022 зумів засунути на другий план чемпіона Токіо 2020 Даніеля Столя зі Швеції.
Ще до чемпіонату світу в Орегоні словенський гігант придушив суперзіркового суперника — до головного турніру року він підходив із перевагою особистих зустрічей 5:1!
На стадіоні «Хейуорд-філд» Чех довів цей рахунок ще до більшого. Перша перемога на дорослому чемпіонаті світу вийшла для словенського дискоболу неймовірно впевненою: він встановив рекорд змагань, запустивши снаряд на 71 метр 13 сантиметрів.
Сезон «Діамантової ліги» Чех пройшов без жодної поразки. У його активі також найкращий кидок року – 71.23 метри.
Єдиний турнір, який словенський спортсмен не може занести собі в актив у 2022 році - чемпіонат Європи в Мюнхені, де він посів друге місце, поступившись Миколасу Алекне з Литви.
Німеччина у лідерах на домашньому чемпіонаті Європи у Мюнхені

Легкоатлети Бундестім зненацька перемогли у загальному заліку континентального чемпіонату.
Два золота в марафоні (Ріхард Рінгер і жіноча команда за сумою місць), перше місце Нікласа Кауля у десятиборстві та Юліана Вебера у метанні списа, а також тріумфальний фініш Констанц Клостерхальфен на дистанції 5000 м давали б господарям друге місце з відставанням медаль найвищої гідності.
Однак у Німеччині знайшовся джокер у спринті – Джина Люкенкемпер. У фіналі стометрівки вона вибігла з 11 секунд і по фотофінішу випередила головну претендентку на перемогу - Муджінг Камбунджі зі Швейцарії.
Після цього Люкенкемпер допомогла естафетному квартету 4 по 100 випередити збірну Польщі, яка вважалася значно сильнішою.
Ці дві спринтерські перемоги дозволили Німеччині обігнати Велику Британію та відсвяткувати тріумф у Мюнхені.
Злети та падіння Якоба Інгебригтсена

Олімпійський чемпіон 2020 на дистанції 1500 м у сезоні-2022 взяв участь у всіх головних змаганнях сезону.
З лютого по грудень залізний норвежець не пропускав забігів без поважних причин. Інгебригтсен не раз програвав (причому несподівано), але щоразу повертався і додавав у свою колекцію нову перемогу.
Сезон Якоб розпочав зі світового рекорду на дистанції 1500 м у приміщенні (3:30.60), потім захворів, але не став зніматися з чемпіонату світу в Белграді, у результаті фінішувавши у фіналі другим за ефіопом Самуелем Теферою.
Не вдалося Інгебригтсену здобути перемогу на улюбленій дистанції та на літньому чемпіонаті в Орегоні. На фініші забігу за медалі на 1500 м норвежця випередив Джек Уайтман із Великобританії. Однак без золота Інгебригтсен зі США не поїхав — він перемагав на дистанції 5000 м.
Чемпіонат Європи в Мюнхені склався для норвезького бігуна ще вдалим. Інгебрігтсен зробив переможний дубль 1500/5000, причому на першій дистанції встановив рекорд змагань.
У грудні Якоб блискуче закрив сезон, захистивши титул чемпіона Європи з кросового бігу.
Facebook
RSS